7 Ekim 2012 Pazar

Mobil iken sayfa kaynağını görüntüleyebilmek


Eminim ki mobil cihazları kullanırken hepimiz şu ya da bu sebepten bir sayfanın kaynağına bakma ihtiyacı hissetmişizdir. Belki ileride bu standart bir özellik olacaktır. Ancak bugün için işimize yararayacak gerekli çözümleri üretmek gerekiyor.

Bir sayfanın kaynağından bir şeyleri kontrol etmem gerektiği bir gün bunun için kolay çözümlerin neler olabileceğini araştırayım dedim. AppStore'da bunun için hazırlanmış yazılımlar var ancak gerek özellik olarak gerek performans açısından iyi değiller ve bazısının ücretli olması da cabası -Google Play Market'i kontrol etmedim-. Bir de hepsi ayrı uygulamalar olduğuna internette gezinirken sürekli kullandığınız tarayıcıdan adresi alıp diğer uygulamaya geçmek falan zahmetli işler. En azından bana zor ve itici gelen bir iş.
Bu konuyu kısa bir süre googlelayınca farklı farklı çözümler üretildiğini fark ettim. Bazılarını aktarmak isterim.

Öncelikle en basit yollardan biri aşağıdaki kodu yer imi olarak yer imi çubuğuna kaydetmek.
javascript:var%20sourceWindow%20%3D%20window.open%28%27about%3Ablank%27%29%3B%20%0Avar%20newDoc%20%3D%20sourceWindow.document%3B%20%0AnewDoc.open%28%29%3B%20%0AnewDoc.write%28%27%3Chtml%3E%3Chead%3E%3Ctitle%3ESource%20of%20%27%20%2B%20document.location.href%20%2B%20%27%3C/title%3E%3C/head%3E%3Cbody%3E%3C/body%3E%3C/html%3E%27%29%3B%20%0AnewDoc.close%28%29%3B%20%0Avar%20pre%20%3D%20newDoc.body.appendChild%28newDoc.createElement%28%22pre%22%29%29%3B%20%0Apre.appendChild%28newDoc.createTextNode%28document.documentElement.innerHTML%29%29%3B
 Tabi ki iPad üzerinde bunu yer imi çubuğuna kaydedebilmek için önce herhangi bir sayfayı yer imi çubuğunuza ekleyin ve kolayca erişebileceğiniz şekilde konumlandırın. Daha sonra bu yer imini düzenleyip adresini yukarıdaki kod ile değiştirmeniz gerekiyor. Direk yer imi olarak eklenmemesi sebebiyle herhangi bir yer iminin adresini başkasıyla değiştirmeniz gerekiyor maalesef. Tabi bu ilk yöntemin basitliği kadar dezavantajları da var. Sayfa kaynağını dümdüz göstermesi bazen sıkıcı olabiliyor. Bu sorunu da çözmek için birileri kaynağı tekrar bir javascript ile işleyerek renklendirmeyi falan yapmışlar. Ancak ben pek beğenmediğimden buraya yazmadım. Çünkü bir diğer yol olan firebug lite'ı kullanmak çok daha makul geliyor bana.

Dediğim gibi bir diğer yöntem firebug lite hem kaynağı görüntülemek hem de firebug'ın diğer avantajlarından faydalanmak için
javascript:(function(F,i,r,e,b,u,g,L,I,T,E){if(F.getElementById(b))return;E=F[i+'NS']&&F.documentElement.namespaceURI;E=E?F[i+'NS'](E,'script'):F[i]('script');E[r]('id',b);E[r]('src',I+g+T);E[r](b,u);(F[e]('head')[0]||F[e]('body')[0]).appendChild(E);E=new%20Image;E[r]('src',I+L);})(document,'createElement','setAttribute','getElementsByTagName','FirebugLite','4','firebug-lite.js','releases/lite/latest/skin/xp/sprite.png','https://getfirebug.com/','#startOpened');

Yine bu kodu iPad'de kullanabilmek için yukarıda anlattığım gibi yer imi çubuğuna bir yer imi ekleyip değiştirmek gerekiyor.
Şahsen iPad üzerinde Firebug fazlasıyla yeterli oluyor kanaatindeyim. Bazı şeyleri de abartmamak lazım (:

Android için bu çözümler çalışmayabilir. Gerek yer imi çubuğu olmaması gerekse bildiğim kadarıyla kendi tarayıcısında adres çubuğundan kod çalıştıramıyorsunuz. Açıkçası çok da üstüne düşmedim çünkü Android üzerinde kullanabileceğiniz Firefox'a yavaş yavaş eklenti desteği de geliyor. Şu an uyumlu eklentiler arasında kaynağı görüntülemek için hazırlanmış bir eklenti de var. Android cihazınızda Firefox ile bu adresi ziyaret ederseniz eklentiyi kurabilir ve herhangi bir sayfadayken menüden eklentiyi çalıştırabilirsiniz.

İşinize yaraması dileklerimle.

Güncelleme (20:45 24.06.2013): 
Az önce keşfettiğim pratik bir yöntem ile yine yukarıda anlattığım şekilde

javascript:window.open('https://docs.google.com/viewer?url='+ window.location);

yer imi çubuğunuzda kolay erişebileceğiz bir yer imi yerine ekleyerek kullanabilirsiniz.

Hiç yorum yok :