23 Kasım 2012 Cuma

Sakallar ve Dedeler


Memleketimin güzel laflarından biridir; "Her sakallıyı deden sanma".

Peki niye böyle dedim? Aslında bununla alakalı bir yazı planlıyordum hatta ötesine de geçip telefona not almaya başlamıştım. Ancak içimde bunun için daha erken hissi uyanması sebebiyle bir anda vazgeçmiştim.

Hepimiz gerek yerli gerekse yabancı sitelerde siber güvenlik üzerine birçok yazı veya makale okumaktayız. Bunların hangisinin ne derece doğru olabileceğini kestirmek bazen gerçekten zor olabilmektedir. Tabi bu durumun aksine bazen "bağıran" bir yanlış sorgulamadan kabul edilmektedir (Hakin9 dergisinin Nmap hakkında yayınladığı güzide makale hala aklımız).

Hergün Pastebin'e onlarca veritabanı veya kişisel bilgiler yüklenmektedir. Tabi bu gibi durumlarda bunların doğruluğunu soruşturmak kadar olayın gerçekten olup olmadığını ve olduysa nasıl meydana geldiğini ciddi bir şekilde araştırmak hakikati ortaya çıkarmak için yapılacak en önemli eylemdir. Çünkü internette gerçekten var olan hesaplar ve bilgiler yayınlanabildiği gibi aslında hiç var olmayan ya da şifre veya diğer bilgileri tamamen sallama olan dosyalarda yayınlanmaktadır. Burada ihtimallerden biri saldıraya uğrayan kurumun şifreleri değiştirmiş olması olabileceği gibi tamamen yanlış bilgilerle prestij kaybına uğratmak da olabilir. Bazense bu gibi eylemler saldırıyı yapanlar için ciddi bir prestij kaynağı olmakta.

Adını 2012'in Ocak ayının sonlarına doğru Arap hackerlarla yaptıkları siber çatışmadan duyduğumuz İsrail'li "Hannibal" isimli bir "hacker" vardı. Bu siber çatışmanın sonucunda karşılıklı olarak bazı bilgiler internette yayınlanmıştı ( O zamanlardan ).

"Hannibal" geçen günlerde bir dosya daha yayınladı. "#OpIsrael" isimli son saldırısı sebebiyle Anonymous'u ve saldırıyla alakalı diğer kişileri tehdit etmek amacıyla yayınlanmıştı bu dosya. Dosyada yaklaşık bir milyon kişinin Facebook hesabıyla ilgili giriş bilgileri olduğu söyleniyordu. Ayrıca yayınlanan açıklamada Anonymous bu operasyon sebebiyle alelade de tehdit edilmişti. Ancak durumun bundan çok da farklı olduğunu keşfetmeleri uzun sürmedi. Çünkü zaten paylaşılan dosyadaki bilgiler pek de Facebook ile eşleşecek gibi durmuyordu. Ufak bir internet araştırmasından sonra dosyanın aslında bu adreste de yayınlanmış olduğu fark edilmiş. Kaldı ki dosyanın aslında saldırı başlamadan çok önce yüklendiği ve bunun alınıp aynen yayınladığı görüldü. Haliyle bu olay da hiç olmamış hacking vakaları arasında yerini aldı.

Yazımı sonlandırırken sizlerle "Prestij" filminin son sahnesini paylaşmak istiyorum.


Hiç yorum yok :