14 Şubat 2013 Perşembe

Zemana Antilogger Free

      Türk menşeili olmasına rağmen Türkiye'de pek az bilinen ama başarıları dünya çapında kanıtlanmış ender firmalardan biridir herhalde Zemana. Zaten Antilogger yazılımlarıyla çokça kez gerçek "bağımsız" kuruluşlar tarafından başarıları ispatlanmıştı.

      Yine 2012'nin sonuna doğru İngiltere'de Computing Security dergisinin her yıl düzenlediği "Computing Security Awards" yarışmasında "En iyi içerik koruma yazılımı" ödülünü kazanmıştı. Ayrıca CEH eğitimlerinin Sistem Hacking bölümünde Antilogger'ın kendisiyle aynı mantığa sahip alternatifi diğer uygulamalardan daha çok ön plana çıkarılarak bahsedildiğini ve eğitim materyalleri arasında Zemana'nın Antilogger için hazırladığı "Simulation Test" programına da yer verildiğini fark etmiştim.

      Sonrasında yine kısa bir süredir üzerinde çalıştıkları ve tamamen ücretsiz bir uygulama olan Zemana Antilogger Free'yi merakla takip etmeye başladım. Yaklaşık iki hafta öncede "Raymond.cc" sitesinde yapılan önemli bir incelemede epey başarılı oldu.

Raymond.cc Test Sonuçları

      Kaldı ki kendisine en yakın diğer rakibinin $50'ye yakın bir fiyatının olması ama bunun aksine Zemana'nın bunu ücretsiz sağlaması harikulade bir iş. Bir de size gerekli ayarlamalar için bir dünya seçenek yığmayıp da basitçe kullanılır hale getirilmiş olması da cabası. Test için kullandıkları araçlara da bakarsak onlarda deyim yerindeyse alanında başarılı, kimisi ise tamamen sipariş üzerine özel olarak hazırlanmış nevi şahsına münhasır çalışmalar (:

      Bu kadar özet övgü vermemin sebebi de sonunda işi kendime bağlayacak olmam. Kasım ayının son günlerine doğru, yanılmıyorsam 18 Kasım'da Zemana'dan başını çok ağrıttığım Emre Tınaztepe'ye durumu bildirmiştim. Ancak o zaman uğraştığım "gereksiz" ama her insanın hayatında uğraştığı işler sebebiyle de sonrasını pek öğrenememiştim. Ta ki sürüm notlarında adım geçtiğinin ve bana teşekkür edildiğinin haberini alana dek. Tabi ki bu çok güzel bir haberdi.


      O zamandan bu zamana ancak yazabildim. Tuş girişlerini kaydeden programların herhangi bir şekilde girişleri kaydetse bile anlamlı sonuçlara ulaşamayacağını bilmek uygulamanın koruma mekanizmasının özeti. Dediğim gibi uygulama onlarca ayarlama yapmanızı ve sürekli etkileşimde olmanızı da beklemiyor, özellikle de istemiyor. Bir nevi yükle ve unut. Uygulama 64bit sistemlerde sorunsuz çalışmasına rağmen yapı olarak dünyanın da hala aşamadığı bazı problemler sebebiyle 32bit mimariye sahip.
"Everything should be made as simple as possible, but not simpler." -Albert Einstein
      Araya sevdiğim bir sözü sosyal mesaj olarak da çaktırmadan sıkıştırdım. Ne diyeyim uygulama zaten bu başarısına rağmen ücretsiz. Keyfini çıkarın.

     Ayrıca Emre Abi'ye de teşekkürü tekrar borç bilirim.

3 yorum :

Unknown dedi ki...

Gökmen Kardeşim,
yazılarının devamını diliyorum :)

Emre TINAZTEPE dedi ki...

Çok teşekkürler Gökmencim, eline sağlık.

zyhn dedi ki...

Zemana yazilimini 2009 yilinda, ZTV'de yayinlanan Abakus isimli TV programinda tanitmistim. Programin ikinci bolumunun dosya konusu Bilgisayar Virusleri idi.