6 Kasım 2013 Çarşamba

Obama, Bubble Sort ve NSA

Malum, bir süredir gündemde NSA ve elektronik izleme var. 

Bazılarımız için yaşananlar hiç şaşılacak bir durum olmamasına rağmen eminim ki çoğumuz ilk duyduğunda epey şaşırmışdır. Özellikle elektronik dünyanın nereden gelip nereye gittiği hakkında kafa yormayanlarımız.


Ben de aklıma gelmişken bir kenara yazayım dedim. Bir süre önce sıralama algoritmaları ile ilgili araştırma yapıyordum. Barack Obama'nın daha başkan seçilmeden önce 14 Kasım 2007 tarihinde Google'da yaptığı bir konuşmaya denk gelmiştim. Belki de sadece espri olarak söylediği söz bugün için ayrı bir anlam taşıyor.

Aralarında geçen konuşmada Google CEO'su Eric Schmidt Obama'ya, bir milyon tane 32-bit integer sayıyı sıralamak için en etkili yolun hangisi olduğunu soruyor. Obama hemen cevaplamayıp biraz düşününce Schmidt de sorduğu soru için özür diliyor ve -muhtemelen- isterseniz cevaplamayın tarzı konuşacakken Obama'dan kabarcık sıralaması kullanmak doğru olmazdı cevabını alınca şaşırıyor. Obama'nın geçmişinde bilgisayar bilimleriyle ilgili bir şey görmediğini ve cevabı ona kimin söylediğini sorarken Obama patlatıyor espriyi: 

"Bizim orada da casuslarımız var"
SCHMIDT: What is the most efficient way to sort a million 32-bit integers?
OBAMA:    Well...
SCHMIDT: Maybe--I'm sorry...
OBAMA:    No, no, no, no. I think--I think the bubble sort would be the wrong way to go.
SCHMIDT: Come on. Who told him this? Okay. I didn't see computer science in your background.
OBAMA:    We've got our spies in there.Hiç yorum yok :